Leupold VX-5HD Gen 2 Rifle Scope 4-20x52mm CDS-ZL2 Side Focus Duplex
$1,899.99
Leupold VX-5HD Gen 2 Rifle Scope 4-20x52mm CDS-ZL2 Side Focus Duplex
In stock
The versatile VX-5HD Gen 2 features a tool-free SpeedSet elevation dial, and new competition-grade adjustments that deliver the absolute precision and performance. Leupold’s Professional-Grade Optical System offers unmatched light transmission that’s designed to outperform in the most challenging lighting conditions. And like every Leupold riflescope, it’s designed, machined, and assembled in the USA—and guaranteed for life.
| UPC | 030317036805 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 183857 |
| Adjustable Parallax | 50 yds |
| Color | Black |
| Eye Relief | 3.80" |
| Length | 13.50" |
| Magnification | 4-20x |
| Model | VX-5HD |
| Objective Size | 52mm |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 4.0 |
| Power | 4X – 20X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Reticle | Duplex |
| Shipping Weight | 2.2 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.








Reviews
There are no reviews yet.